Silah çekenler serbest bırakıldı


Silah çekenler serbest bırakıldı

İstanbul'da dün çıkan olaylarda silah çektiği belirlenen 3 kişi gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.
Gözaltına alınanlardan 2'si emniyetteki sorgusunun ardından serbest bırakılırken 1 kişi ise başka bir suçtan arandığı için adliyeye gönderildi

Beyoğlu Tarlabaşı'nda bölücü örgüt yandaşlarının ev, işyeri ve otomobillere taş ve molotofkokteyli atmalarına, tabanca doğrultarak tepki gösteren çevre sakinlerinden Selçuk Ü., T.G, ve S.Z.,'nin, kendilerini ve çevreyi korumak amacıyla ateş ettikleri ortaya çıktı.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şubesi Ekipleri, elinde tabanca ile görüntülenen 3 kişiyi, olaydan hemen sonra gözaltına aldılar. Yapılan soruşturma sonrası, T.G ve S.Z., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bu arada başka bir soruşturma dosyası kapsamında hakkında arama kararı bulunan Selçuk Ü. ise Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'na sevkedildi. Selçuk Ü'nün bir yakını, “Niye biz deşifre edildik. Niye yüzlerimiz gösterildi. Bir mahalle niye hedef ediliyor? Teröristlerin yüzleri kapalı bizim yüzlerimiz niye açık veriliyor” dedi.

Olayda kullanılan iki tabanca ise balistik inceleme yapılmak üzere, Kriminal Şube Müdürlüğü'ne gönderildi. Üçüncü tabanca ise henüz bulunamadı. Olaylarda bir kişinin yaralandığı iddiaları ise henüz kesinleştirilemedi.

ADLİYEDE ARBEDE ÇIKTI
Bu arada S.Ü.'nün adliyeye getirilmesi sırasında arbede çıktı. S.Ü.'nün arkadaşları gazetecilerin görüntü almasını engellemeye çalıştı. Yaşanan arbede arasında S.Ü adliyeye sokuldu.

DTP'NİN BASIN AÇIKLAMANIN ARDINDAN OLAYLAR ÇIKMIŞTI
Beyoğlu’nda eylem yapan ve Türk bayrağı asılı bir işyerine saldıran gruba semtte oturanlar ellerinde balta, sopa, döner bıçakları ve silahlarla müdahale etti Beyoğlu’nda DTP’nin kapatılmasını gerekçe göstererek ev ve işyerlerini taşlayan gruba semtte oturanlar ve esnaf tepki gösterdi. “Hepimiz Mehmediz PKK’ya yeteriz” sloganları atarak göstericileri kovalayan gruptan bazı kişilerin ellerinde silah olması dikkat çekti.

Kapatılan DTP’nin eski İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı, Beyoğlu Kalyoncu Kulluk Caddesi’ndeki il binası önünde dün bir basın toplantısı düzenledi. Mahkemenin kapatma kararının demokrasiyi sindirmek amacını taşıdığını öne süren Avcı, Kürt halkı olarak demokrasiye olan inançlarının kaybolmadığını söyledi.

Ak Parti iktidarının ‘açılım’la çıkmaz yola saptığını savunan Avcı, “AKP istediğini alamayınca, partiyi kapatma yoluna gitti. Karar siyasidir” dedi.

Maskelilerin eylemi
CHP ve MHP gibi partilerin barış diyenleri hedef gösterdiklerini ileri süren Avcı, bu partilerin Kürt halkını potansiyel suçlu ilan ettiklerini, sokakları kan gölüne çevirmeye ve bundan nemalanmaya çalıştıklarını savundu. Açıklamanın ardından il binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik bir grup slogan atarak yürüyüşe geçti. Cadde üzerindeki çöp konteynerlerini devirerek barikat kuran yüzleri maskeli kalabalık, çevredeki ev, iş yeri ve araçların camlarına taş ve molotofkokteylleri atarak zarar verdi. Dilbaz Sokak üzerindeki penceresinde Türk bayrağı olan bir kahvenin bütün camlarını kıran gruba semt sakinleri müdahale etti.

Ellerinde balta, beyzbol sopası ve döner bıçakları bulunan semt sakinleri, ‘Ya Allah bismillah, Allahuekber’ diye bağırarak grubu kovalamaya başladı.

8 otomobil tahrip edildi
“Hepimiz Mehmediz, PKK’ya yeteriz” sloganları atan grupla göstericilerin çatışmasına araya giren emniyet güçleri engel olurken, gruptan bazı kişilerin ellerinde silah bulunması dikkat çekti. Sokakta Türk bayrağı açılıdı. 8 otomobil zarar gördü. Bu arada göstericilerden birinin tabanca ateşiyle yaralandığı öne sürüldü. Polis yetkilileri silahların kurusıkı olabileceğini belirtti.

Bıçaklar sopalar baltalarla sokağa...
Beyoğlu’nda DTP’lilerin eylemi bazı vatandaşların şiddetli tepkisine yol açtı. Dolapdere Çukur Mahallesi’nde de ara sokaklarda kurdukları barikatları ateşe veren göstericilere emniyet güçleri müdahale etti. Bir MOBESE kamerasını kıran göstericilerin taşla saldırısı üzerine polis gözyaşartıcı bomba kullandı
 
e-kolay.net

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !