İsrail PKK'yı destekliyor mu?


İsrail PKK'yı destekliyor mu?

Kuveyt El Ceride gazetesi, PKK’nın canlanmasında İsrail’in parmağı olabileceği iddiasını ortaya attı.

Anayasa Mahkemesi'nin DTP’yi kapatma kararının AKP hükümetinin dört ay önce başlattığı demokratik açılım üzerindeki olumsuz etkileri, Tokat'taki PKK saldırısı ve bütün bu olayların ardından başlayan sokak gösterileri Arap gazeteleri, aydınları ve yazarları tarafından da yakın takibe alındı.

Kuveyt'in El Ceride gazetesinde yayınlanan Salih El Kallab imzalı makalede, Türkiye'deki Kürtlerin Öcalan ve örgütünü hesaptan nihai olarak çıkarmaları gerektiği iddia edildi. El Kallab yazısında, soğuk savaş döneminde bir araç olarak kullanılan Öcalan ve örgütünün misyonunun sona erdiğini belirterek, PKK’nın canlanmasında İsrail’in parmağı olabileceği iddiasını ortaya attı. El Kallab “Açıkçası PKK’nın yeniden canlandırılmasında, eylemlerine başlamasında İsrail parmağının olması uzak ihtimal değil. Son zamanlarda Türk hükümetinin acı yumruklarına hedef olan İsrail, PKK'yı bir kiralık silah olarak kullanıyor olabilir. Türkiye, Irak ve İran’daki haklı davalarıyla birlikte Kürtler, bölgesel çekişmelerde araç olarak kullanıldılar. Şimdi ise İsrail’in bu hatta girmesi uzak ihtimal değil." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE İÇ SORUNLARINI ÇÖZMELİ

Türkiye uzmanı ve Beyrut Stratejik Araştırmalar Merkezi direktörü Lübnanlı yazar Muhammed Nureddin ise, El Haliç gazetesinde yayınlanan "Türkiye ve devam eden Kürt trajedisi" başlıklı makalesinde, DTP’nin kapatılmasının Türkiye’deki demokratik sürece ve özellikle de AKP’ye çok ciddi bir darbe vurduğunu belirtiyor.

Bu kararın nedeninin AKP’nin başlattığı reformları durdurması olduğunu iddia eden Nureddin, açılımın Kürtlerin taleplerini karşılamadığına dikkat çekti ve  "Dışarıda büyük Türkiye, içerde büyümeden böyle kalamaz. Türkiye’de reform sürecinin başlamasından yedi yıl sonra DTP’nin kapatılması, Türkiye’nin alnında kara bir lekedir. Bu lekeyi ancak Kürtlere ve Kürt olmayanlara haklarını eksiksiz veren yeni bir anayasayla kapsamlı şekilde sürecin yeniden başlaması temizler. Yoksa şu iki alternatiften biri olacak: Kaos veya Irak’taki Kürt modeli’ yollu ifadeler." şeklinde yazdı.

TÜRKİYE'NİN ELİ ZAYIFLAYACAK 
El Hayat gazetesinden Abdullah İskender ise "Erdoğan’ın önündeki büyük sorun" başlıklı makalesinde, hükümetin kapatma kararında hiçbir rolünün olmamasına rağmen, kararın Türk yönetiminin Kürt vatandaşlarıyla ilişkilerinde olumsuz sonuçları olacağını ve İslamcı AKP’yi büyük bir sorunla başbaşa bırakacağını yazdı. Kararla birlikte Türkiye’nin Arap-İsrail çekişmesindeki dolaylı arabuluculuk konumunun zayıflayacağına işaret eden yazar, "Kendi vatandaşlarından bir kesim siyasi olarak kendilerini ifade edemezken, Türkiye’nin İsrail’le girdiği Filistin hakları ve Hamas hükümetinin tanınması tartışmasındaki eli zayıflayacak" yorumunu yaptı.

ASKER KIŞLADAN ÇIKAR MI? 
Ürdün gazetesi Rey’in başyazarı Muhammed Harrub "Asker Türkiye’ye geri mi dönüyor" başlıklı makalesinde, Erdoğan’ın kapatma kararı sonrasındaki siyasi kredisi ve açılımın geleceği bağlamında bir kehanette bulunmak için henüz erken olduğunu belirtti. Harrub, mahkeme kararının, laiklerle zıt düşen partilerin ve liderlerinin siyasi geleceklerine doğrultulmuş bir kılıç gibi durduğunu kaydetti ve "Erdoğan ya parlamenter çoğunluğa başvurarak Anayasa Mahkemesi'nin rolüyle ilgili yasaları düzenleme ve özellikle de parti kapatma hakkını iptal etme macerasına girişecek- ki bu da Atatürkçülerin provoke edilmesi ve askerin kışlasından çıkması anlamına gelir- ya da daha olgun şartları bekleyerek susacak ve süreci geçiştirecek. Özellikle de Ergenekon örgütü subaylarının yargılanması sürerken...” tespitinde bulundu

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !